ŚW. MIKOŁAJ PRZYNIÓSŁ ŁAKOCIE DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

      Święty Mikołaj, czyli ks. proboszcz Sławomir Witkowski nie zapomniał o dzieciach i młodzieży zaangażowanej w życie parafialne. W niedzielę 6 grudnia 2020 r. po Mszy Świętej w kościele i kaplicy obdarował słodyczami naszych najmłodszych parafian. Była to bardzo miła niespodzianka. Uśmiech dzieci i młodzieży był podziękowaniem dla Świętego Mikołaja.
Na zdjęciu Vanessa Konera - uczennica I klasy Szkoły Branżowej w Brodnicy. Mieszkanka Małk, absolwentka miejscowej szkoły. Obecnie uczęszcza pierwszy rok na nauki przygotowujące do przyjęcia sakramentu bierzmowania. Bardzo ucieszyła się ze słodkiego prezentu. Pochwaliła się w drodze powrotnej z kaplicy swojemu byłemu wychowawcy. To bardzo miłe, że są ludzie, którzy o nas pamiętają. Czasem taka zwykła rzecz, mały gest, ciepłe słowo może komuś sprawić radość. Jednak nie zawsze tak bywa. Często właśnie my dorośli słowem ranimy bardzo bliskie nam osoby, może nieświadomie, ale jednak ciągle to robimy. Nie znając sytuacji, wydarzeń, które miały miejsce w przeszłości.

Uśmiech dziecka, jego radość i wdzięczność za poświęcony czas jest lekarstwem na wszystko.


Mikołajki to popularny zwyczaj obdarowywania się drobnymi prezentami w dzień św. Mikołaja (biskupa Miry), który w katolicyzmie i prawosławiu przypada na dzień 6 grudnia. Tę nazwę noszą także uroczystości, na których rozdaje się prezenty. Do XIX wieku był to na ziemiach polskich dzień wolny od pracy. Święto zostało zniesione przez Kościół katolicki w 1969 roku, obecnie jest już tylko wspomnieniem dobrowolnym. Obecnie w Polsce i na świecie, z okazji Mikołajek, nocą podkłada się dzieciom drobne upominki i słodycze.

Sam św. Mikołaj był biskupem Miry, najprawdopodobniej urodził się w dzisiejszej Turcji w zamożnej chrześcijańskiej rodzinie. W swoim życiu miał dzielić się swoim majątkiem z potrzebującymi. Jedna z legend głosi także, iż święty Mikołaj dowiedziawszy się, że trzy kobiety nie mogą wyjść za mąż, bo ojca nie stać na posag, potajemnie zostawił im pieniądze. Według innej legendy o świętym Mikołaju, w cudowny sposób uratował on trzech namiestników niesłusznie skazanych na karę śmierci przez Konstantyna Wielkiego.
Jak wiemy, wspomnienie świętego Mikołaja przypada na 6 grudnia, czyli dzień, w którym święty Mikołaj zmarł w połowie IV wieku. Święty Mikołaj jest jednak patronem wielu zawodów oraz dziewcząt pragnących wyjść za mąż czy też kobiet pragnących mieć dziecko.

Święty Mikołaj odwiedza dzieci w Polsce 6 grudnia, czyli w dniu wspomnienia jego postaci w Kościele katolickim. Mikołaj roznosi również prezenty w wigilię Bożego Narodzenia, 24 grudnia, choć w niektórych regionach Polski prezenty przynoszą wówczas m.in.: na Śląsku - Dzieciątko, w Wielkopolsce - Gwiazdor, w południowej i wschodniej Polsce - Aniołek lub Gwiazdka.

Galeria zdjęć - 6 grudnia 2020 r.

Opracowanie Administrator

- Parafia pw. Sw. Bartlomieja Apostola w Mszanie

stat4u