ŚRODA POPIELCOWA W NASZEJ PARAFII

       Środa Popielcowa to dzień, który rozpoczyna w Kościele katolickim okres Wielkiego Postu czyli czterdziestodniowej pokuty. W dniu 26 lutego 2020 r. odbyły się Msze Święte w naszym kościele i kaplicy z obrzędem posypania głów popiołem. W tym dniu nasi parafianie bardzo licznie wzięli udział we Mszy Św. z udziałem ks. Sławomira Witkowskiego, ks. Jana Żymanta oraz rekolekcjonisty o. Augustyna Zygmunta, proboszcza Klasztoru Franciszkanów w Brodnicy.

Tradycyjnemu obrzędowi posypania głów popiołem towarzyszą słowa: „Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz” albo „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”.

      Środa Popielcowa, rozpoczyna okres 40-dniowego przygotowania do największej chrześcijańskiej uroczystości - Świąt Paschalnych. Wielki Post trwa do początku liturgii Mszy Wieczerzy Pańskiej sprawowanej w Wielki CzwartekW Środę Popielcową - obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły (trzy posiłki w ciągu dnia, w tym tylko jeden - do syta). Prawem o wstrzemięźliwości są związani wszyscy powyżej 14. i do 18. roku życia oraz po 60-tce, a prawem o poście - osoby pełnoletnie do rozpoczęcia 60. roku życia. Prawo kanoniczne nie nakłada na wiernych obowiązku uczestniczenia w tym dniu w Eucharystii (nie jest to święto nakazane chociaż jest powszechną praktyką, iż nie powinno się rezygnować w tym dniu z Mszy Św. bez ważnej przyczyny).

      Sam zwyczaj posypywania głów popiołem na znak żałoby i pokuty, znany jest w wielu kulturach i tradycjach.  W 1091 r. papież Urban II wprowadził ten zwyczaj jako obowiązujący w całym Kościele. W tym też czasie ustalono, że popiół do posypywania głów wiernych ma pochodzić z palm poświęconych w Niedzielę Palmową poprzedniego roku.

       I ciekawostka z innej półkuli : dla amerykańskich katolików Ash Wednesday to dzień manifestacji swojej wiary. Wszędzie można spotkać ludzi z nakreślonym popiołem znakiem krzyża na środku czoła. Znaku tego się nie zmywa się aż do wieczora.

- Parafia pw. Sw. Bartlomieja Apostola w Mszanie

stat4u