DROGA KRZYŻOWA W INTENCJI PRZEBŁAGALNEJ ZA GRZECHY WYKORZYSTYWANIA SEKSUALNEGO OSÓB MAŁOLETNICH

       W piątek 28 lutego 2020 r. po nabożeństwie rekolekcyjnym odbyła się Droga Krzyżowa się w intencji ofiar wykorzystania seksualnego. Był to dzień modlitwy i pokuty za grzechy wykorzystania dzieci i młodzieży. Nabożeństwo uświetnił chór parafialny. Piętno poniżenia i rozpaczy, których wykorzystano, zatruwa im całe życie dorosłe.

Jesteśmy tą parafią, która została dotknięta przez straszliwy grzech księdza pedofila.

     Wielu zapyta. Dlaczego Kościół ma przepraszać? Być może dla niektórych, mało zorientowanych wiernych, stanowi to pewne zaskoczenie. Jest to jednak głos sumienia pasterzy Kościoła, którzy wiedzą, że przestępstwa seksualne ze strony duchownych wobec osób małoletnich rzeczywiście miały miejsce - mówił ks. proboszcz.

      Ten grzech zostawia po sobie na bardzo wiele lat, potężne zranienia sfery moralnej, duchowej i psychiki. Nieraz osoba taka przez całe życie żyje z tą głęboką raną. Szuka ratunku w różnego rodzaju terapiach. Leczenie jest bardzo potrzebne, ale nawet po długich terapiach rana nie znika do końca. Grzech ten uderza również w rodzinę skrzywdzonego dziecka czy osoby małoletniej, w rodziców i rodzeństwo. Czasami rodzice potrzebują większej pomocy terapeutycznej niż samo skrzywdzone dziecko. Wsparcie duchowe, psychologiczne, terapeutyczne można uzyskać u ks. proboszcza Sławomira Witkowskiego. Dla wielu ludzi zranionych psychicznie i moralnie te formy pomocy są niezbędne.

Fragment Drogi Krzyżowej w intencji przebłagalnej za grzechy wykorzystywania seksualnego osób małoletnich.

        Również 28 lutego o godz. 18.30 w katedrze pw. Św. Jana Ewangelisty i Jana Chrzciciela w Toruniu sprawowane było nabożeństwo Drogi Krzyżowej wynagradzającej za grzechy wykorzystywania seksualnego małoletnich przez duchownych, któremu przewodniczył Ks. Bp Wiesław Śmigiel - Biskup Toruński.

       Kościół w Polsce obchodzi Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystywania seksualnego małoletnich. Zgodnie z postanowieniem Episkopatu jest on obchodzony w pierwszy piątek Wielkiego Postu, który w tym roku przypadał 28 lutego. Z tej okazji w diecezjach i zakonach podejmowane były różnorakie inicjatywy modlitewne.

Więcej na: https://www.przewodnik-katolicki.pl/NEWS/2019/Modlitwa-zranionego-Kosciola-1

- Parafia pw. Sw. Bartlomieja Apostola w Mszanie

stat4u