WSPOMNIENIA Z PIELGRZYMKI DO MEDZIUGORIE – SANATORIUM DLA DUSZY
        Do Boga prowadzi wiele ścieżek, tyle ilu ludzi jest na Ziemi. Obok jednej ścieżki znajduje się wspaniała oaza spokoju, szkoła modlitwy, źródełko wiary i nazywa się Medziugorie. Medziugorie to miejscowość w Bośni i Hercegowinie, w południowej części Hercegowiny, 25 km na południowy zachód od Mostaru. Panuje tam klimat śródziemnomorski. Znana przede wszystkim z wydarzających się tam jakoby objawień maryjnych, cały czas badanych przez Kościół katolicki i do tej pory nie odrzuconych ani nie potwierdzonych. Pod względem krajobrazowym jest krainą pełną kontrastów, urzeka malowniczymi rozległymi nizinami, terenami górzystymi, jeziorami i wodospadami, a przede wszystkim Wybrzeżem Adriatyckim. Tysiące wysp, wysepek, półwyspów, zatok, skał wynurzających się z morza to “ bogactwo duszy “, które pozostawia niezapomniane wrażenia we wszystkich odwiedzających ten kraj.

Świadectwo uczestników pielgrzymki:

      Z pewnością nie zapomnimy tych chwil, które mogliśmy wspólnie spędzić, pomimo trudu i potu, który niejednokrotnie zalewał oczy, warto było tam być. Msze Święte, w których można było uczestniczyć codziennie, komunia święta przeżywana codziennie, piękne kazania zapadające głęboko w serce, modlitwy w autokarze – tego nie doznajemy codziennie w tym skomercjalizowanym świecie, a tak przecież ważne i potrzebne. Te cuda natury i wytwór człowieka znaczony ręką Boga można naocznie zobaczyć i podziwiać. Pielgrzymka do Medziugorie była ogromnym przeżyciem. Parafianie są pod wrażeniem tego pięknego miejsca. W Medziugorie u Królowej Matki Pokoju odnaleźli  na nowo siebie. Ważna była także opieka duchowa ks. proboszcza i słowo Boże w czasie pielgrzymki, serdeczność i dar humoru. To były rekolekcje w drodze. Czuło się chęć niesienia pomocy. Pielgrzymka ta dostarczyła wielu radosnych chwil i niezapomnianych przeżyć. Medziugorie  to piękne miejsce modlitwy i duchowego wyciszenia tak potrzebnego współczesnemu człowiekowi.  Dlatego można by określić to miejsce jako „sanatorium dla duszy”. Pielgrzymka odbyła się w dniach od 27 września do 5 października 2019 r., zorganizowana była przez Grudziądz.

Świat to wielka piękna księga, którą dał nam Bóg.
Kto nie podróżuje, zna tylko jedną jej stronę.
Szczęśliwi Ci, którzy byli w Medziugorie
i będą mogli wrócić w to miejsce ponownie.

Autor: ks. Sławomir Witkowski

Autor: uczestnik wycieczki

Fotorelacja z wyjazdu:

Zdjęcia: p. Wiesława Malinowska, ks. Sławomir Witkowski, udostępnione z płyty.

- Parafia pw. Sw. Bartlomieja Apostola w Mszanie

stat4u