POGRZEB KS. KANONIKA STANISŁAWA SZAROWSKIEGO POCHODZĄCEGO Z PARAFII MSZANO

Dnia 21 stycznia 2019 r. w kościele parafialnym p.w. Świętego Andrzeja Boboli w Rokitach, odbył się pogrzeb zmarłego ks. kanonika Stanisława Szarowskiego.


„Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą
Potem cisza normalna więc całkiem nienośna
Jak czystość urodzona najprościej z rozpaczy
Kiedy myślimy o kimś zostając bez niego.”
Ks. Jan Twardowski
Do tego cytatu z wiersza ks. Jana Twardowskiego chciałoby się dodać jeszcze śpieszmy się cenić ludzi, tak szybko odchodzą. Stojąc nad trumną ks. kanonika Stanisława mieliśmy wrażenie, że dopiero teraz po jego śmierci analizując jego dokonania i czyny widzimy jak wiele uczynił dla nas zarówno w sferze materialnej jak i duchowej. Byłeś człowiekiem wymagającym, ale najwięcej wymagałeś od siebie. Swoim życiem, postawą i czynami dawałeś nam wszystkim przykład dobrego chrześcijanina.

Ks. kan. Stanisław Szarowski ufundował piękne, mosiężne żyrandole do kościoła parafialnego w Mszanie. Ofiarował 4 tyś. zł. na budowę kaplicy w Małkach. Był człowiekiem modlitwy i pracy, wiernie oddanym Panu Bogu oraz wspólnocie Kościoła.


         W ostatniej drodze życia ks. kan. Stanisława Szarowskiego wzięły udział tłumy mieszkańców parafii Rokity. Ks. Stanisław towarzyszył im. w ważnych momentach życia, udzielał I Komunii Św., chrzcił wielu z nich, udzielał ślubów. Na pogrzeb przybyli również duchowni, przedstawiciele władz samorządowych, rodzina, parafianie, delegacje pocztów sztandarowych. Mszy Św. pogrzebowej w kościele Świętego Andrzeja Boboli w Rokitach przewodniczył biskup pelpliński Ryszard Kasyna. Dzieci z miejscowej szkoły podstawowej wykonały szpaler z kwiatów ku pamięci zmarłego ks. kan. Stanisława Szarowskiego. W pogrzebie ks. Stanisława brała udział 20-osobowa grupa wiernych z naszej parafii.

        Ks. kan. Stanisław Szarowski zmarł w wieku 80 lat. Urodził się 8 listopada 1938 r. w Brodnicy. Odszedł do Pana w dniu 17 stycznia 2019 r. w 55 roku kapłaństwa. Pochodził z Szabdy, jego mama Stefania była nauczycielką w miejscowej szkole, zaś tata Brunon pierwszym założycielem Ochotniczej Straży Pożarnej w Szabdzie. Wyświęcony 2 czerwca 1983 r. w Katedrze Pelplińskiej przez biskupa Józefa Kowalskiego. Posługę kapłańską pełnił min. w Cekcynie, Chełmży, Dobrczu, Działdowie, Starogardzie Gdańskim, w parafii św. Wojciecha, w Szymbarku, Gdyni Orłowie, Więcborku, Chełmie oraz był lektorem i proboszczem  Parafii  w Hucie Kalnej. Od 1992 r. do 2013 r. proboszczem w parafii  Św. Andrzeja Boboli w Rokitach. Pełnił funkcję dziekana Dekanatu Łupawa. Przez ostatnie trzy lata będąc na emeryturze pełnił funkcję Kanonika Honorowego Kapituły Kolegiackiej w Kartuzach. Od 2014 r. przez około trzy lata pełnił posługę duszpasterską w ramach pomocy ks. prob. Sławomirowi Witkowskiemu w  parafii Mszano. Ostatnie dwa lata przebywał w Domu dla Księży Emerytów w Chojnicach.

      Chcemy Cię zapewnić, że pamięć o Tobie nie zaginie i pozostaniesz na zawsze w naszych sercach. Znając Twoją energię i chęć do czynu mamy wrażenie, że za chwilę usłyszymy Twoje słowa „ Nie lękajcie się, wstańcie, chodźmy przekroczyć próg nadziei”.
Ty ten próg już przekroczyłeś.
                                                                    
                                                                                                        Spoczywaj w pokoju!

Artykuł opracowany na podstawie informacji od ks. proboszcza Sławomira Witkowskiego oraz na podstawie stron internetowych:

http://radioglos.pl/wiadomosci/z-zycia-kosciola/5332-zmarl-ks-kanonik-stanislaw-szarowski

http://www.rokity.pl/index.php/parafia/aktualnosci-parafialne/item/856-pogrzeb-ks-kanonika-stanislawa-szarowskiego#addcomments

http://www.rokity.pl/index.php/parafia/aktualnosci-parafialne/item/854-nie-zyje-ksiadz-kanonik-stanislaw-szarowski

Poniżej galeria zdjęć:

Zdjęcia z pogrzebu przesłała p. Anna Glabiszewska.

Zdjęcie domu rodzinnego ks. kan. Stanisława Szarowskiego przesłała p. Ewa Zarębska

- Parafia pw. Sw. Bartlomieja Apostola w Mszanie

stat4u