OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE   * 29  LISTOPADA 2020 * MSZANO

• Przeżywamy dziś w  I Niedzielę Adwentu, a zarazem początek Roku Liturgicznego. Adwent przypomina nam o czasach Starego Testamentu i oczekiwaniu na Mesjasza. Przygotowujemy się zatem na liturgiczne wspomnienie Bożego Narodzenia, przyjścia Syna Bożego na ziemię. Adwent ma jednak także swoje drugie znaczenie. Czekamy na powtórne przyjście Chrystusa, który tym razem przyjdzie, by zakończyć bieg ludzkiej historii oraz osądzić żywych i umarłych. Nie wiemy, kiedy to nastąpi dlatego też czuwamy i modlimy się: Marana tha, przyjdź Panie Jezu.  
• Od jutra zaczynamy nasze adwentowe, rekolekcje parafialne. Mszę Świętą z nauką rekolekcyjną będziemy mogli obejrzeć na naszym parafialnym Facebooku o godz. 18.00 w poniedziałek, wtorek i środę. Od poniedziałku do środy w godzinach od 7.00 do 20.00 będzie także w kościele w Mszanie wystawiony Najświętszy Sakrament. Zachęcam bardzo do osobistej modlitwy i adoracji Chrystusa ukrytego pod postacią Chleba. Codziennie też w te dni, w godzinach od 11.00 do 12.00, 16.00 do 17.00 i 19.30 do 20.00 okazja do spowiedzi świętej i możliwość przyjęcia komunii świętej. W związku z tym, że nie będzie w tym tygodniu naszej 24 – godzinnej adoracji proszę, by przyjść na modlitwę przed Najświętszym Sakramentem w czasie naszych rekolekcji. Nie wyznaczam żadnych „dyżurów” w kościele. Ufam, ze nie zabraknie nas na modlitwie.  
• W Adwencie gromadzimy się na Mszy Świętej zwanej Roratami. W związku z trwającą pandemią i reżimem sanitarnych zachęcam, by choć dwa lub  trzy razy uczestniczyć w takiej Eucharystii adwentowej w kościele lub kaplicy. Proszę chętnych parafian, aby przez 9 pierwszych dni Adwentu podjąć jakąś dowolną formę postu i modlitwy. Zachęcam do codziennego czytania fragmentu Ewangelii przeznaczonej na dany dzień Adwentu. Proszę Was o modlitwę w intencji Kościoła, Ojczyzny i naszej wspólnoty parafialnej, naszych rodzin, dzieci, młodzieży i osób starszych.
• We wtorek na godz. 19.30 zapraszam najpierw na pół godziny adoracji Radę Gospodarczą i radę Budowy Kaplicy, później omówimy sprawy bieżące. W środę natomiast zapraszam na 19.30 i adorację Radę Duszpasterską.
• W I piątek miesiąca okazja do spowiedzi świętej w Małkach od 15.00 i w Mszanie od 16.00. w I sobotę miesiąca nabożeństwo i różaniec fatimski od 16.00 w kościele.  
• W sobotę Godzinki w Mszanie o 8.00, w Małkach o 6.30.
• W tym tygodniu, w  piątek i sobotę od godz. 16.00 do 17.00 adoracja Najświętszego Sakramentu w kościele w Mszanie. ( kościół jest już ogrzewany). W Małkach adoracja  w czwartek na pół godziny przed Mszą Świętą.
• Wizytę u chorych w czasie Adwentu proszę zamawiać telefonicznie, indywidualnie.
• Bóg zapłać  za ofiary złożone w ostatnią niedzielę  - 940 zł oraz za ofiarę na renowacje drzwi do kościoła – 50 zł. Ważniejsze wydatki w ostatnim czasie:  opłaty diecezjalne za trzy miesiące – 1429 zł, podatki w Gminie – 140 zł, śmieci i woda w Gminie – 299,01 zł, 286 zł – świece adwentowe do kościoła i kaplicy. Bóg zapłać za artykuły spożywcze na plebanię. Dziękuję za kwiaty oraz udekorowanie na Adwent  i posprzątanie kaplicy i kościoła. Bóg zapłać druhom ze Straży Pożarnej w Szabdzie za wyczyszczenie rynien na kościele. Dziękuję Skautom Króla, służbie liturgicznej za przygotowanie adwentowego czuwania, Bóg zapłać też za pomoc w transmisji tego wydarzenia.
• Trwa renowacja drzwi głównych do kościoła w Mszanie. Prace konserwatorskie są przedłużone do 10 grudnia. Renowacja była przewidziana w planach gospodarczych już na wiosnę. 50% kosztów pokrywa Gmina Brodnica, można na ten cel składać ofiary. Całkowity koszt renowacji wynosi 10 362 zł, my musimy zapłacić 50% tej kwoty oraz 2 tys. za projekt renowacji wszystkich drzwi zewnętrznych kościoła.
• Cały czas można wesprzeć budowę kaplicy i o to serdecznie Was proszę, Drodzy Parafianie. Wpłat można dokonywać na konto pomocnicze parafii  82 9484 1150 2200 0029 4438 0002. Na placu budowy jest też skarbona. Do zapłaty została nam jeszcze jesienna rata. Potrzebujemy jeszcze 61 108 zł.
• Proszę o uregulowania zaległych opłat na cmentarzu i uregulowanie tzw. rezerwacji. Są na naszym cmentarzu miejsca zarezerwowane i nieopłacane przez lata. Oznacza to rezygnację z rezerwacji, na tym miejscu może być pochowana inna osoba. Od nowego roku roczna opłata za miejsce na cmentarzu będzie wynosiła 40 zł za rok. Kwota, którą zastałem w tej parafii w 2013 roku – 30 zł nie ulegała zmianie od ponad siedmiu lat. Można jeszcze w tym roku dokonywać wpłat na kolejne lata wg starej taryfy – 30 zł za rok. Opłaty cmentarne to są środki parafialne. Jeśli ktoś znajduje się w trudnej sytuacji materialnej i trudno mu opłacać miejsce na cmentarzu to proszę, aby poinformował o tym indywidualnie. Przypominam, że wszystkie ofiary składane dla kapłana przy okazji sprawowanych sakramentów to ofiara, składana według uznania ofiarodawcy.
• Można składać kartki z wypominkami rocznymi do końca listopada. Ofiary z wypominek będą przeznaczone na budowę kaplicy. Można też zamawiać intencje mszalne na nowy rok.
• O posprzątanie kościoła w najbliższą sobotę proszę mieszkańców z Niewierza nr 38 kaplicy z Małk 44 a.
• Pan organista rozprowadza w parafii opłatek wigilijny.

INTENCJE MSZALNE

Poniedziałek  30 listopada
17.00 Mszano:+Edward Ruciński ( int. od siostry Gabrieli z mężem i siostrzenic: Basi i Violetty z rodzinami)
18.00 Mszano: ekspiacyjna za zniewagi i bluźnierstwa wobec Boga i Kościoła
 Wtorek 1 grudnia
17.00 Mszano: o Boże błog. dla Agnieszki i Łukasza Heinrich w 7 r. ślubu oraz dla rodziny
18.00 Mszano: +Marian Dąbrowski w 3 r. śm.    
Środa 2 grudnia
7.00 Małki: +Edward Ruciński ( int. od zakładu Volwerk)
17.00 Mszano: +Franciszek i Marianna Jadzińscy
18.00 Mszano: w int. zmarłych kapłanów dekanatu brodnickiego
 Czwartek 3 listopada
7.00 Mszano: +Edward Ruciński ( int. popogrzebowa)
17.00 Małki: +Józef Gredecki ( int. od żony)
 Piątek  4 listopada
15.30 Małki: o łaskę wiary i nawrócenia dla polskiej młodzieży
17.00 Mszano: +Danuta, Wiktoria, Eugeniusz Klonowscy
 Sobota 5 listopada
7.00 Małki:………………………………………………………………
17.00 Mszano: +Janina i Sylwester Izraelscy, Przemysław Ulanowski
Niedziela 6 grudnia
8.00 Mszano: Franciszka i Kazimierz Stremplewscy, Alojzy Sosnowski, Józef Kociszewski
9.30 Mszano: +Aniela w 30 r. śm. Władysław i Teodora, Antoni Stawiscy, Anna, Stanisław i Jerzy Tydryszewscy
8.00 Małki: +Stefan i Leonarda, Piotr i Leokadia Seliwiorstow, Teofil i Łucja Albrecht
 9.30 Małki: +Zygmunt Rutkowski
11.30 Mszano: +Anna i Alojzy Wojciechowscy, Anna i Józef Manelscy
17.00 Mszano: w int. parafii


- Parafia pw. Sw. Bartlomieja Apostola w Mszanie

stat4u