OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE   *  4 CZERWCA  2023   * MSZANO
• Obchodzimy dziś Uroczystość Trójcy Przenajświętszej. To święto przybliża nam istotną i ważną prawdę naszej wiary: jest jeden Bóg w Trzech osobach.  Dziś koczy się czas spowiedzi i komunii świętej wielkanocnej
• Skauci Króla zapraszają dziś do Skaut Baru po każdej Mszy Świętej za wyjątkiem godz. 8.00. Dobrowolne ofiary za kawę, herbatę, soki i ciasto będą przeznaczone na działalność tej grupy dzieci i młodzieży. Skaut Bar będzie działał w kolejne niedziele do wakacji.
• W tym miesiącu odprawiamy tzw. nabożeństwo czerwcowe, odmawiamy litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa po Mszy Świętej w dni powszednie, w niedzielę o godz. 18.00 przy figurze Pana Jezusa koło kościoła.
• Adoracja Najświętszego Sakramentu od 17.00 do Mszy Świętej w poniedziałek, środę i w piątek. W te dni nabożeństwo czerwcowe przed Mszą Świętą.
• W poniedziałek po Mszy Świętej spotkanie dla grupy Focolare.
• We wtorek po Mszy Świętej próba dla dziewczynek, które będą sypały kwiatki na procesji Bożego Ciała. Bardzo zachęcam dziewczynki do udziału w tej pięknej tradycji.
• We wtorek też po Mszy Świętej próba do bierzmowania.
• W czwartek obchodzimy Uroczystość Najświętszego Ciała Krwi Chrystusa – Boże Ciało. Tego dnia kapłani niosąc Najświętszy Sakrament pobłogosławią nasze domy i miejsca, w których na co dzień żyjemy, pracujemy, odpoczywamy i przebywamy z bliskimi. Bóg przychodzi do naszej codzienności chcąc ją wypełnić swoją miłością, łaską, odwagą, radością i pokojem.  Proszę, abyśmy na trasie procesji udekorowali swoje domy symbolami religijnymi. Przypomnę, że trasa tegorocznej procesji rozpoczyna się od Szkoły Podstawowej w Szabdzie, skąd udajemy się do wsi  Szabda. Procesja zakończy się przy kamiennym krzyżu w centrum wsi.  O niesienie chorągwi w czasie procesji proszę Róże Różańcowe i chętnych. Leśników i myśliwych proszę o niesienie feretronu ze św. Hubertem ( przenośny obraz ), a Straż Pożarną o poczet sztandarowy, przyjście w mundurach i pomoc w kierowaniu ruchem. O przygotowanie ołtarzy na procesję  proszę jeszcze raz: Domowy Kościół i grupę Focolare ( ołtarz na Mszę Świętą), Straż Pożarną ( figura św. Floriana),  Róże bł. Frelichowskiego ( figura Matki Bożej), Skautów Króla proszę o przygotowanie ołtarza w środku wsi,  Radnych parafii proszę o przygotowanie ostatniego ołtarza przy kamiennym krzyżu. Proszę  też o przyjście w szatkach dzieci, które w tym roku przystąpiły pierwszy raz do komunii świętej. Mam prośbę, by dziewczynki z III klas sypały kwiatki.
• W Boże Ciało Msze Święte: o 7.30 w Mszanie, 9.00 w Małkach oraz o 11.00 na placu przy Szkole Podstawowej w Szabdzie. Po Mszy Świętej o 11.00 wyruszamy z procesją do czterech ołtarzy. Tego dnia obowiązuje nas uczestnictwo w Eucharystii.
• Po Bożym Ciele zapraszam do uczestnictwa w oktawie uroczystości. Od piątku 9 czerwca do piątku 16 czerwca po każdej Mszy Świętej procesja eucharystyczna wokół kościoła.
• W sobotę o godz. 8.00, w Mszanie i w Małkach śpiewamy Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.
• W sobotę po Mszy Świętej odbędzie się nasza comiesięczna pielgrzymka z Mszana do Małk. Tym razem szczególną modlitwą chciałbym, abyśmy objęli młodzież, która 22 czerwca otrzyma sakrament bierzmowania. Dlatego też na tę pielgrzymkę zapraszam kandydatów do bierzmowania i ich rodziców.  
• Mogą się zgłaszać  chętni na spływ kajakowy Drwęcą z Ostródy do Brodnicy w dniach od 25 do 29 czerwca. Na początku wakacji, od 2 do 7 lipca byłaby możliwość dołączenia się do wyprawy w Beskid Żywiecki. Planuję wędrować w górach z plecakiem i nocować w górskich schroniskach. Chętnych, którzy są tym zainteresowani proszę o kontakt.
• O sprzątanie kościoła proszę mieszkańców Mszana 27, kaplicy mieszkańców Małk 50.
• Bóg zapłać za ofiary złożone w ostatnią niedzielę – 1232 zł i 1163 zł na scholę w Małkach, w święto Matki Kościoła – 82 zł, za ofiarę na malowanie kościoła – 100 zł oraz za ofiary podczas ślubu – 330 zł.  Ważniejsze wydatki w minionym tygodniu: 1134 zł – wywóz śmieci z kontenerów przy cmentarzu, 355,86 zł – cele duszpasterskie Dziękuję za dary spożywcze na plebanię. Bóg zapłać za założenie monitoringu i ofiarowanie całego systemu kamer do kaplicy firmie ERA MATIC. Bóg zapłać za podarowane kwiaty i posadzenie ich przy kaplicy w Małkach i przy krzyżu, a także za kwiaty do groty Matki Bożej. Cała ta rozkwiecona dekoracja jest piękna i cudownie oddaje Waszą wiarę oraz zaangażowanie. Dziękuję też za  troskę o te kwiaty i rośliny.
• Można jeszcze składać ofiary na spłatę kredytu i chodnik przy kaplicy oraz na malowanie kościoła. Kwotę zebraną podczas wiosennej zbiórki podam w przyszłym tygodniu. Dla tych, którzy tego nie wiedzą, przypomnę, że wpłacając ofiarę na konto parafialne z tytułem „ na cele kultu religijnego” można na koniec roku odliczyć pewien procent od podatku.
• W sobotę 17 czerwca  Skauci Króla naszej parafii będą obchodzić uroczyście piątą rocznicę złożenia pierwszego ślubowania i oficjalnego powstania Szczepu SK nr 8. Na tę Uroczystość, która rozpocznie się o godz. 12.00 i potrwa do wieczora zapraszamy wszystkich parafian. Chcemy razem z Wami świętować, cieszyć się i dziękować Panu Bogu za to piękne dzieło. Będzie to ostatnie spotkanie przed wakacjami. Szczegóły za tydzień. Skauci mogą się jeszcze zapisywać na letni obóz, który odbędzie się w Czarnej Wodzie w Borach Tucholskich.  
• 25 czerwca, w niedzielę, nasz zespół dziecięcy z Małk pragnie zaprosić na koncert pieśni religijnych do kaplicy na godz. 14.30, a po koncercie na kawkę i ciasto do świetlicy. Chciałbym też poinformować, że nasza schola zajęła w zeszłym tygodniu na przeglądzie Pieśni Religijnej w Górznie I miejsce w swojej kategorii. Gratulacje i dalszego zapału do śpiewania. Bóg zapłać za ofiary złożone na potrzeby scholii złożone podczas ostatniej niedzieli: 1263 zł.
                                              INTENCJE MSZALNE
Poniedziałek 5 czerwca
18.00 Mszano: 1)+Stanisława i Klemens Klabiszewscy
2) +Andrzej Nowak
 Wtorek 6 czerwca
18.00 Mszano: +Zofia i Józef Lorenowicz
 Środa 7 czerwca
18.00 Mszano: 1) w intencji kapłanów ( wcześniej w tej intencji adoracja od godz. 17.00)
2) +Jerzy Ziegert
Czwartek 8 czerwca
7.30 Mszano: 1) +Antoni, Helena, Jerzy, Marceli Radomscy
2) +Józef i Andrzej Cieszyńscy
9.00 Małki: 1) Grzegorz Załęski w 4 r. sm. Danuta i Zdzisław Załęscy
2) +Przemysław i Witold Szostakowscy
11.00 Szabda, przy szkole: 1) w intencji parafii
2) Daniela i Zygmunt Olszewscy, Stanisława i Wacław Czupryńscy
Piątek 9 czerwca
18.00 Mszano: 1)+Michał Wardzyński w 8 r. śm.  
2) +Mirosław, Feliks, Franciszka Koźmińscy, Łucja i Stanisław Tomela
 Sobota 10 czerwca
15.00 Małki: ślub Michała Klugowskiego i Oliwii Wieluńskiej
18.00 Mszano: 1) +Bogumiła i Henryk Grążawscy
2) +Jan, Maria, Jan Stankowscy, Wanda i Jan Koprowscy, Monika i Władysław Prusak
 Niedziela 11 czerwca
8.00 Mszano: 1) +Ludwik Łukasik
2) +Longin, Andrzej, Maria Wasielewscy, Sylwia Leśniewska, Irena i Jan Zarębscy, Dziadkowie z obojga stron
9.30 Małki: 1) +Agnieszka i Wacław Dorożyńscy
2) +Anastazja i Ignacy Lewandowscy, Izydora Kędziorska, Alfons Szotowicz
11.30 Mszano: w intencji parafii
2) +Helena i Gustaw w 30 r. śm. Zielińscy, dziadkowie z obojga stron

- Parafia pw. Sw. Bartlomieja Apostola w Mszanie

stat4u