ŚWIĘTO CHRZTU PAŃSKIEGO - 9.01.2022

Chrzest Pański, Chrzest Jezusa Chrystusa – w chrześcijaństwie święto zamykające okres świętowania Bożego Narodzenia. W Kościele rzymskokatolickim, jak i Kościołach greckokatolickich, przypada w najbliższą niedzielę po uroczystości Objawienia Pańskiego (Trzech Króli).

Święto Chrztu Pańskiego zwane jest również Objawieniem Pańskim, czyli Epifanią. Data święta jest ruchoma. Jest to jedno z dwunastu najważniejszych świąt roku liturgicznego. Chrzest w Jordanie oznaczał wejście Boga w los ludzi, aby wyciągnąć ich z grzechu. Teologia uczy, że chrzest gładzi grzechy oraz zmywa dotychczas popełnione, mocą zbawczej śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Chrześcijanin rodzi się do życia w Chrystusie poprzez chrzest. Przez udział Ducha Świętego zostaje usprawiedliwiony i odnowiony oraz ukształtowany na dziecko Boże. Dzień ten był również objawieniem prawdy o Jezusie jako Mesjaszu.

Święto Chrztu Pańskiego jest bardzo ważną datą, która przypomina wiernym o ich własnym chrzcie świętym. Jest to okazja dla wiernych do podziękowania za to niezwykle wydarzenie. Święto Chrztu Pańskiego zamyka okres świętowania Bożego Narodzenia. Jednak w polskiej tradycji dekoracje świąteczne i śpiew kolęd będą nam towarzyszyć do 2 lutego.

Błogosław, duszo moja, Pana, *
Boże mój, Panie, Ty jesteś bardzo wielki!
odziany w majestat i piękno, *
światłem okryty jak płaszczem.

Chwal i błogosław, duszo moja, Pana


Ewangelia (Łk 3, 15-16.21-22)

Chrzest Jezusa

Refleksja:

Głos Boga Ojca, który odezwał się z nieba: „Tyś jest mój Syn umiłowany, w Tobie mam upodobanie” nie zabrzmiał ze względu na Jezusa, który doskonale o tym wiedział, ale ze względu na nas. To my potrzebujemy przypomnienia, kim jesteśmy. Kiedy zstępuje na nas Duch Święty także do nas Bóg Ojciec wypowiada te same słowa. Mówi, że jesteśmy Jego dziećmi (Jego potomstwem), w którym On sobie upodobał.

Dlaczego upodobał? Czy z powodu naszych zasług? Na to pytanie można odpowiedzieć tylko pytaniem: „A dlaczego rodzice mają upodobanie w swoich dzieciach?”...(źródło deon.pl)

Wideo komentarz do Ewangelii  – #tylko_Słowo – Święto Chrztu Pańskiego C

Rozważania ewangeliczne prowadzą: ks. Tomasz Bierzyński i ks. Wojciech Mazurek

CHRZEST PANA JEZUSA, wideo

Chrzest w Jordanie, wiersz ks. Jana Twardowskiego

Ilu ludzi przybiegło do rzeki,
ilu się razem kąpało!
Czy tylko chcieli umyć uszy,
ręce, dwie nogi, ciało?
Czy tylko chcieli umyć plecy,
włosy, szyje, zęby?
Czy tylko wszyscy wołali:
— Święty Janie, umyj nam gęby,
podbródki, chudszym wystające żebra,
wodą błyszczącą w słońcu,
jakby była ze srebra!?
Tylu ludzi zbiegło się do rzeki,
podchodzili tak jak do wody.
Może chcieli bez szamponu,
bo taniej, na święta umyć brody.

Tym, co teraz powiem,
wszystkich wzruszę:
chcieli umyć nie tylko ciało,
ale także zaniedbane dusze.
Nagle Jezus w rzece przystanął
wśród brudasów jasny jak anioł.

Kiedy przyjdzie kąpać się w rzece,
miednicy, łazience, jeziorze,
Ty, który mówisz wprost z nieba,
obmyj nam serca, Boże.

A serce pamiętać każde musi,
by nie dokuczać mamusi.

„ABC księdza Twardowskiego. Rok B”, Warszawa 2002, str. 29.


KOLĘDA:  ANIOŁOWIE  BIALI

- Parafia pw. Sw. Bartlomieja Apostola w Mszanie

stat4u