ŚMIGUS DYNGUS, CZYLI LANY PONIEDZIAŁEK PRZY KAPLICY W MAŁKACH

      Poniedziałek, 22.04.2019 r. to drugi dzień Świąt Wielkanocnych. W Kościele katolickim kontynuacja święta zmartwychwstania Chrystusa, a w ludowej tradycji wyczekiwany zwłaszcza przez dzieci śmigus-dyngus, lany poniedziałek. 
Śmigus-dyngus, to pradawny obyczaj słowiański, który z czasem został skojarzony z drugim dniem Świąt Wielkanocnych. Według dawnych wierzeń miał zapewnić zdrowie i dobrobyt, a młodym pannom zamążpójście. Jest to tradycja jednak niewymierająca w parafii Mszano, głównie w gm. Bobrowo. Od samego rana chłopcy dzwonili do drzwi, by psikać wodą i smagać po nogach witkami brzozy. Oczywiście trzeba było się wykupić, ofiarowując pieniądze i słodycze. Natomiast nasi parafianie p. Janusz Klonowski i p. Roman Wydźgowski polewali i smagali płeć piękną po Mszy św. w kaplicy. Śmiechu było przy tym bardzo dużo i radości, że pamiętają o kobietach i tradycja nie upadła.


FOTO MIGAWKA Z MSZY ŚWIĘTEJ I ŚMIGUSA DYNGUSA - 22 kwietnia 2019 r.:

Beata Maria Klonowska

- Parafia pw. Sw. Bartlomieja Apostola w Mszanie

stat4u