BŁOGOSŁAWIENIE POKARMÓW WIELKANOCNYCH - KAPLICA MAŁKI

      Wielka Sobota to przedostatni dzień Wielkiego Tygodnia, poprzedzający święto Zmartwychwstania. Tradycyjnie w tym dniu błogosławi się pokarmy na stół wielkanocny. W kaplicy w Małkach pokarmy poświęcił ks. proboszcz Sławomir Witkowski. Pokropienie pokarmów wodą święconą przywołuje w naszej świadomości chrzest, przez który zostaliśmy włączeni we Wspólnotę Kościoła - a więc Mistycznego Ciała Chrystusa. Poświęcone pokarmy przypominają nam natomiast, że Zmartwychwstały Chrystus jest dla nas wszystkich chlebem życia. Chrześcijanie nie traktują tego obrzędu jako czynności magicznej. Bardziej niż o poświęcenie produktów żywnościowych, chodzi jednak o uświęcenie człowieka, który będzie spożywał pobłogosławione pokarmy. W Wielką Sobotę te wszystkie objawy świętowania wiążą się ze sobą i budują religijną wspólnotę rodziny, parafii i całego Kościoła. Widok całych rodzin wędrujących w tym dniu do kościoła ze „święconką” i przyznanie dzieciom reprezentowania całej rodziny, budzi uznanie i wzruszenie. Zwyczaj święcenia pokarmów narodził się w VIII wieku, ale w Polsce znany jest dopiero od XIV stulecia. W zależności od tradycji ludowych i symboliki chrześcijańskiej do koszyczka wkładano różne pokarmy. Początkowo święcono jedynie baranka wypieczonego z chleba, później zaczęto dokładać inne przysmaki. Dziś ważne jest, aby poświęconych zostało siedem podstawowych pokarmów: chleb, jajko, ser, wędlina, chrzan, ciasto i sól. Pokarmy do święcenia wkładamy do koszyczków (najczęściej wiklinowych) wyłożonych białą serwetką i przyozdobionych bukszpanem.

Od dzielenia się z bliskimi poświęconymi pokarmami zaczyna się w Polsce śniadanie wielkanocne. Poniżej lista 7 produktów do święconki wielkanocnej:
 
Baranek – symbol zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, zwycięstwa nad śmiercią.

Jaja– symbol nowego lub odradzającego się życia.

Chleb – ciało Chrystusa.

Kiełbasa i wędliny – symbol dostatku, płodności i zdrowia.

Sól – To symbol oczyszczenia i więzi między Bogiem a jego ludem.

Pieprz – jego święcenie którego święcenie nawiązuje do gorzkich ziół, którymi Żydzi nacierali paschalnego baranka.

Chrzan – znak siły fizycznej i krzepy.

Ciasto – symbol umiejętności i doskonałości.
Bukszpan w koszyczku jest tylko ozdobą, nawet on ma swoją symbolikę – oznacza radość i nadzieję na zmartwychwstanie.

Pamiętajmy, że poświęconych pokarmów z koszyka wielkanocnego nie można jeść wcześniej niż w Wielką Niedzielę podczas porannego śniadania – na pamiątkę zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.

- Parafia pw. Sw. Bartlomieja Apostola w Mszanie

stat4u