RORATY ZE ŚWIĘTYM JÓZEFEM - STRAŻNIKIEM SKARBÓW - JEZUSA I MARYI

Podczas rorat dzieci w naszej parafii otrzymywały obrazki z zadaniami do planszy pt.: ,, Roraty 2017 ze świętym Józefem".

PYTANIA I ODPOWIEDZI Z RORAT 9 GRUDNIA:

1. Ile kilometrów Maryja i Józef przebyli z Nazaretu do Betlejem? 150.
2. Dlaczego Józef i Maryja wyruszyli z Nazaretu? Bo cesarz August, rzymski władca, ogłosił spis ludności.
3. Jak nazywa się kraina, w której leży Betlejem i na jakiej wysokości położone jest to miasto? Judea, 775 m n.p.m.

W większości parafii nabożeństwa roratnie odbywają się wczesnym rankiem, w niektórych parafiach odbywają się także późnym popołudniem albo wieczorem. Od wieków są nieodłącznym symbolem Świąt Bożego Narodzenia.

Nazwa Roraty pochodzi od łacińskich słów - Rorate caeli desuper, które w tłumaczeniu na język polski oznaczają "Spuśćcie rosę, niebiosa". Istotą Eucharystii jest to, że sprawuje się ją przy zgaszonych światłach, które zapalane są dopiero podczas śpiewania hymnu "Chwała na wysokości Bogu". Podczas Eucharystii przygotowujemy się do ponownego przyjścia Jezusa Chrystusa, dlatego homilie głoszone podczas Mszy św., mają taki charakter, abyśmy mogliśmy się jak najlepiej przygotować na przyjście Pana. Symbolika światła jest w chrześcijaństwie bardzo bogata. Roraty często nazywane są także Jutrznią. Uczestnicy mszy roratnich przynoszą ze sobą do kościoła specjalne świece - nazywane roratkami - lub lampiony, które symbolizować mają nadzieję na szybkie przyjście Jezusa. Zapalone lampiony nawiązują do czuwającej Maryi, które wiąże się z oczekiwaniem. Zapalone lampiony po skończonej Eucharystii przynosimy do domu, na świadectwo światła Jezusa Chrystusa będącego w naszym sercu.

                     RORATY W KOŚCIELE PARAFIALNYM W MSZANIE

Tegoroczne roraty skupiały się wokół postaci św. Józefa oraz jego życia.
Tytuł piosenki,, Strażnik Skarbów" nawiązuje do słów św. Jana Pawła II z adhortacji „Redemptoris custos”,
że Józefowi Bóg „powierzył straż nad swoimi najcenniejszymi skarbami”.
Wpisuje się to w rozpoczynający się 3 grudnia 2017 Nadzwyczajny Rok Jubileuszowy w sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.
Muzykę do piosenki napisał Adam Szewczyk. Posłuchajcie i poznajcie słowa:

PIOSENKĘ WYKONUJE MAGDA ANIOŁ
STRAŻNIK SKARBÓW – TEKST:

Mówił nie za wiele, robił to co trzeba
włosów nie rwał z głowy, gdy piszczała bieda
misję miał na ziemi, taką dla świętego
Bóg mu dał za żonę Matkę Syna swego
Ref: Na ocean naszych łez
Strażnik skarbów w niebie jest
Na ocean naszych łez
Strażnik skarbów w niebie jest
Chociaż pracowity, jak na swoje czasy
wiedział, że rodzina ważniejsza jest od kasy
serce pełne wiary, broda jak z portretu
wierny aż do końca, cieśla z Nazaretu.

Opracowanie: Administrator

- Parafia pw. Sw. Bartlomieja Apostola w Mszanie

stat4u