SPOTKANIE WIGILIJNE W SZABDZIE - 2017

      Dnia 16 grudnia 2017 r., tuż przed Świętami Bożego Narodzenia Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Szabdzie zorganizowały przedświąteczne spotkanie. Przy pięknie nakrytym stole zasiedli goście: wójt Gminy Brodnica Edward Łukaszewski, ks. proboszcz Sławomir Witkowski ,dyrektor Szkoły Podstawowej w Szabdzie p. Dorota Katarzyńska,  przedstawiciele lokalnego środowiska, seniorzy oraz gospodynie tej uroczystości. Wszyscy połamali się opłatkiem, składając sobie najserdeczniejsze życzenia. Zgodnie z tradycją na stole zagościły wigilijne potrawy, które przygotowały członkinie koła.

Wigilijny wieczór stanowi najbardziej wzruszającą chwilę w roku. Od stuleci, wszędzie tam, gdzie brzmiała polska mowa, zbierali się rodacy, aby okazać sobie wzajemną miłość i narodową łączność, żeby podzielić się białym opłatkiem i wspólnie oczekiwać w narodzeniu Pana, lepszego jutra. W tym dniu wszyscy powinni być szczęśliwi. Czy zawsze i wszędzie tak jest? Zdzisław Kunstman w wierszu „W Dzień Bożego Narodzenia” pisze:

Wszystko jest, jak przed rokiem:
na szybach srebrne kwiaty
i ten sam obraz w ramach okien;
świat biały, jak opłatek...                                                                                                       

 Będzie wilia! - Uśmiechną się ludzie,
do świątecznej zasiądą wieczerzy -
błogosławiony grudzień!
"W żłobie leży - któż pobieży..."

Pomyśl: na cudzej ziemi wśród obcych,
tacy jak ty młodzi chłopcy
i małe dziewczęta
zaśpiewają tę samą kolędę.

Pamiętaj: będą
ludzie smutni, opuszczeni, niepotrzebni nikomu -
i nikt z nimi słowa nie zamieni,
nie zaprosi do swego domu...

Weź do ręki biały opłatek,
choćbyś nawet nie miał go z kim dzielić -
i życz szczęścia całemu światu
niech się wszystkie serca rozweselą!

Opracowanie: Administrator

- Parafia pw. Sw. Bartlomieja Apostola w Mszanie

stat4u