PIELGRZYMKA W BIESZCZADY CZ. 2 - NABOŻEŃSTWO W SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ W KALWARII PACŁAWSKIEJ

Drugi dzień pielgrzymki parafialnej ( 22 sierpnia 2017 r. ) w Bieszczady poświęcony był modlitwie  na Jasnej Górze Podkarpacia -  Sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej.  Sierpień to przecież miesiąc poświęcony pielgrzymowaniu człowieka. Cytuję słowa ks. proboszcza Sławomira Witkowskiego:

.....Pielgrzymkę ludzie czują w naturze, udają się do miejsc związanych z objawieniami, z kultem wiary. Pielgrzymować zaczęto już w średniowieczu. Pielgrzymkę przypomina nam: autor Listu do Hebrajczyków: „Nie mamy tutaj trwałego miasta, ale szukamy tego, które ma przyjść” (Hbr 13,14). Życie chrześcijanina jest stałą wędrówką ku ojczyźnie.
Nie mamy tego, co jest trwałe. Mamy pragnienie wybudowania domu, kupienia mieszkania, ale wciąż do czegoś dążymy. Życie jest wędrówką, a to najlepsze dopiero przed nami.
,, Pielgrzymka i wędrowanie jest tym czym Pan Bóg zaplanował”.
Bez względu na pogodę idziemy na pielgrzymkę. Na pielgrzymce doświadcza się Bożej opieki. Idzie się w duchu wiary, jest modlitwa. Pielgrzymka ma oczyszczające znaczenie duchowe. Zdajemy się na opiekę Pana Boga.....

Sentencja Ignacego Loyola –świętego Kościoła katolickiego, duchownego, teologa, założyciela zakonu jezuitów…Tak Bogu ufaj, jakby całe powodzenie spraw zależało od ciebie, a nie od Boga; tak jednak dokładaj wszelkich starań, jakby Bóg sam miał wszystko zdziałać, a ty nic zgoła – tak brzmi wersja starsza. Tak Bogu ufaj, jakby całe powodzenie spraw zależało tylko od Boga, a nie od ciebie; tak jednak dokładaj wszelkich starań, jakbyś ty sam miał to wszystko zdziałać, a Bóg nic zgoła – tak brzmi wersja późniejsza.

Kalwaria Pacławska to niewielka miejscowość w południowo-wschodniej Polsce, w województwie podkarpackim, tuż przy granicy z Ukrainą. Osada założona przez Andrzeja Maksymiliana Fredrę w 1665 roku. Obecnie Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej. Na szczycie góry o wysokości 465 m n.p.m. znajduje się klasztor franciszkanów, kościół oraz dom pielgrzyma. Mała, niepozorna, lecz czarująca miejscowość. Osadzona na szczycie wzgórza, które w biblijnym znaczeniu jest szczególnym miejscem spotkania Boga z człowiekiem. Otoczona piękną przyrodą, przez którą Bóg także przemawia do ludzkiego serca. Sanktuarium, które nie ogranicza się tylko do świątyni i klasztoru, ale rozciąga się na okoliczne wzgórza i doliny, łąki i lasy, i w swoich kapliczkach przybliża wiernym tajemnice wiary zaczerpnięte z życia Chrystusa Pana i Najświętszej Maryi Panny. Ze względu na szczególny kult Męki Pańskiej nazwane Jerozolimą Wschodu, ze względu na obecność cudownego obrazu Matki Bożej i umiłowanie Maryi przez wiernych, zwane Jasna Górą Podkarpacia. To miejsce wyjątkowe - święte, gdzie Bóg w tylko sobie wiadomy sposób rozlewa swe błogosławieństwo i ubogaca pątników swoimi łaskami. Zabytkowa świątynia wyszeptana od stuleci szmerem modlitw, czy drżąca od organowych głosów wtórujących kalwaryjskim pieśniom - tylko tu śpiewanym, przyjmuje każdego, kto chce się spotkać z Bogiem w sakramentach Kościoła czy na osobistej adoracji.. To miejsce niezwykłe, wymarzone, aby przybyć i spędzić chwilę.

Więcej informacji:

https://www.franciszkanie.pl/ - Krakowska Prowincja Franciszkanów                                                                                                                                                                                                                        http://nowicjat-kalwaria.franciszkani... - Nowicjat Braci Mniejszych Konwentualnych                                                                                                                                                                                  http://kalwaria.franciszkanie.pl/ - Sanktuarium Matki Bożej w Kalwarii Pacławskiej

ZDJĘCIA: ADMINISTRATOR, P. STANISŁAW ZIEMBA

FILM NR 1 -  AUTOR FILMU I ZDJĘĆ : ADMINISTRATOR